ul. Bobrzańska 6a, 61-248 Poznań 

07 - 11 - 2022 - Związki Zawodowe Służb Mundurowych domagają się podwyżek adekwatnych do poziomu inflacji (...) - źródło RADIO POZNAŃ

07 - 11 - 2022 - Związki Zawodowe Służb Mundurowych domagają się podwyżek adekwatnych do poziomu inflacji (...) - źródło RADIO POZNAŃ

Związki Zawodowe Służb Mundurowych domagają się podwyżek adekwatnych do poziomu inflacji (...) - źródło RADIO POZNAŃ

1667819487340

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych planuje w tej sprawie protest na ulicach stolicy. Protestować chcą funkcjonariusze policji, strażacy, służba więzienna i straż graniczna.

1667819487274

Mundurowi nie mogą strajkować, tak jak pracownicy fabryk, szpitali, czy szkół. Domagają się jednak większych pieniędzy i zapowiadają liczny wyjazd na protest do stolicy. Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych zgłosiła ponad sześć tysięcy funkcjonariuszy z całego kraju - mówi przewodniczący wielkopolskich struktur NSZZ Policjantów Andrzej Szary - Z Wielkopolski pojedzie tysiąc osób - uważa związkowiec.

1667819529306

Związki zawodowe, trzy największe centrale, domagają się 20 procentowej podwyżki wynagrodzeń. Policjanci chcą też - jak mówią - realnego systemu motywacyjnego.

"Inflacja i wysokie ceny są dokuczliwe szczególnie dla młodych funkcjonariuszy, dopiero rozpoczynających służbę" - mówi Michał Dworacki ze Związku Zawodowego Pracowników Więziennictwa.

Nie możemy odejść od naszych miejsc pracy, bo pilnujemy skazanych. Początkujący funkcjonariusz nie dostaje dodatków i zarabia około 3700 - 3800 zł. To są pieniądze za pracę w systemie dniówka - dniówka - nocka. W małym mieście, takim jak Gębarzewo, są to powiedzmy pieniądze godne. W dużym mieście, jak Poznań, są to pieniądze, które nie wystarczają, by godnie funkcjonować

 - mówi Michał Dworacki.

"W roku 2009 w całej strefie budżetowej zamrożono nasze pensje" - dodaje strażak Łukasz Kwas.

1667819487340

Rząd daje nam teraz pseudopodwyżki

 - twierdzi związkowiec ze straży pożarnej. Policjanci już teraz protestują... w drobniejszych sprawach pouczając obywateli, ale nie wystawiając mandatów. Powoduje to mniejsze wpływy do budżetu.

Związkowy domagają się jednak konkretów w sprawie podwyżek. I zapowiadają protesty do skutku. Planowana przez rząd w przyszłym roku podwyżka dla całej strefy budżetowej to 7,8 proc. Według GUS inflacja w Polsce w październiku wyniosła 17,9 proc.

Związkowcy służb mundurowych zapowiadają protest w środę 9 listopada.

wywiad

Galeria zdjęć ze spotkania Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych (...)

1667819487500

 

źródło RADIO POZNAŃ https://radiopoznan.fm/informacje/pozostale/zwiazki-zawodowe-sluzb-mundurowych-domagaja-sie-podwyzek-adekwatnych-do-poziomu-inflacji